Nawigacja

Polityka Ochrony Dzieci przed Krzywdzeniem

Standardy Polityki Ochrony Dzieci przed Krzywdzeniem

Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem

oraz zapewnienia im bezpieczeństwa

w Przedszkolu Publicznym nr 6 w Głogowie
 


Preambuła

„Człowieka, który patrzy w oczy dziecka, uderza przede wszystkim ich niewinność:

owa przejmująca niezdolność do kłamstwa, do zakładania maski, czy chęci bycia kimś innym, niż jest ”
                                                                                                                                        Anthony de Mello

 

       Nadrzędną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Przedszkola Publicznego nr 6 w Głogowie jest dążenie do zapewnienia harmonijnego rozwoju dziecka w warunkach poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. Pracownik placówki traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie przez rodziców, oraz  pracowników przedszkola wobec dziecka. Pracownicy zobowiązani są do realizacji wyżej wymienionych celów zgodnie ze swoimi kompetencjami, obowiązującym prawem.
 


                                                                           Rozdział I


Objaśnienie terminów

§1


1. Pracownik przedszkola - osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę.
2. Dziecko -
każda istota ludzka w wieku poniżej osiemnastu lat
3. Opiekun dziecka - osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego przedstawiciel   
ustawowy (rodzic, opiekun prawny) lub inna osoba uprawniona do reprezentacji na podstawie przepisów szczególnych lub orzeczenia sądu (w tym rodzina zastępcza).
4. Inna osoba - osoba nie będąca pracownikiem przedszkola, ani opiekunem dziecka.
5. Zgoda opiekuna dziecka - oznacza zgodę co najmniej jednego z opiekunów dziecka. 
Jednak w przypadku braku porozumienia między opiekunami dziecka należy  poinformować opiekunów o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.
6. Osoba odpowiedzialna za Politykę Ochrony Dzieci – wyznaczony przez dyrektora
przedszkola pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Polityki Ochrony Dzieci w placówce.
7. Dane osobowe dziecka  - każda informacja umożliwiająca identyfikację dziecka.
8. Wyrażenie zgody przez opiekuna dziecka - rozumie się jako zgodę co najmniej
jednego z opiekunów.             W przypadku braku porozumienia między opiekunami dziecka należy poinformować ich o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.
9. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego
wpływającego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika przedszkola, jego opiekunów.


Wyróżnia się 4 formy krzywdzenia:

Przemoc fizyczna – jest to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.
Przemoc emocjonalna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań , którym nie jest ono w stanie sprostać.
Przemoc seksualna – to angażowanie dziecka w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.
Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego, nie zapewnienie mu bezpieczeństwa, odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, brak nadzoru w czasie wolnym oraz odpowiedniej opieki podczas wypełniania obowiązku szkolnego.

 

10.  Zespół interdyscyplinarny - to zespół powoływany przez władze samorządowe (wójta, burmistrza albo prezydenta miasta) w ramach realizowania przedsięwzięć na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji  rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia oraz organizacji pozarządowych. W skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą także kuratorzy sądowi. Mogą w nim ponadto uczestniczyć prokuratorzy oraz  przedstawiciele podmiotów innych niż wymienione.
11.  Zespół Interwencyjny - zespół powołany przez dyrektora przedszkola w
  skomplikowanych przypadkach. W skład zespołu wchodzą: osoby odpowiedzialne za Politykę Ochrony Dzieci, nauczyciele uczący dziecko, dyrektor, pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu dziecka.
 

 

Rozdział II


Zasady obowiązujące w przedszkolu w zakresie kontaktów pracowników

z dziećmi oraz zachowania dzieci w grupie


§1


W przedszkolu obowiązują określone zasady postępowania z dzieckiem w zakresie poniższych form aktywności:
1. Spożywanie posiłków
Dzieci są zachęcane do spożywania posiłków. Nie jest dozwolone zmuszanie do jedzenia. Dzieci jedzą samodzielnie, w razie potrzeby z pomocą nauczyciela. Dzieci spożywają posiłki wspólnie o stałych porach.
2. Wspólna aktywność
Istnieje dowolność w proponowanych dzieciom aktywnościach i działaniach. Dzieci są zachęcane do udziału w proponowanych im formach i rodzajach aktywności. Zajęcia
i zabawy są dostosowane do możliwości dzieci. Występujące ograniczenia w możliwościach dzieci są akceptowane. Nauczyciel zawsze sprawuje opiekę nad grupą dzieci. Przedstawiciele firm i instytucji kontaktują się z dziećmi zawsze w obecności nauczyciela. Do kontaktów z dziećmi nie dopuszcza się osób, firm bez uprzedniego sprawdzenia pod względem wiarygodności.
3. Zabawa swobodna
Podczas zabaw swobodnych dzieci nauczyciel dokonuje obserwacji pod kątem zachowania wskazującego na krzywdzenie. W przypadku sytuacji krzywdzenia dziecka nauczyciel zawsze reaguje zgodnie z procedurami.
4. Odpoczynek
W Przedszkolu jest wyznaczona odpowiednia pora przeznaczona na odpoczynek dla dzieci 3-letnich. Dzieci nie są zobligowane do spania, jednak zachęca się je do odpoczynku. Nawyki dzieci związane ze snem i odpoczynkiem są respektowane
i zaspakajane są ich potrzeby w tym względzie.
5. Spacery, wycieczki, zabawy w ogrodzie przedszkolnym.
Obcy nie mają wstępu na teren ogrodu przedszkolnego. Nauczyciele sprawują ciągły nadzór i opiekę nad dziećmi. Nauczyciele i pracownicy pomocniczy monitorują otoczenie przedszkola podczas pobytu dzieci w ogrodzie. Podczas spacerów i wycieczek nauczyciele i pracownicy pomocniczy nie dopuszczają do kontaktów obcych osób
z dziećmi.
6. Przyprowadzanie i odbieranie dzieci
Na początku roku szkolnego opiekunowie na piśmie upoważniają osoby do odbierania dziecka z Przedszkola. Wskazują dane osobowe osoby upoważnionej, które przy odbiorze dziecka z Przedszkola są weryfikowane przez nauczycieli. Dziecko
z Przedszkola odbierają  osoby upoważnione pełnoletnie. Relacje opiekunów i dzieci są obserwowane przez nauczycieli pod kątem krzywdzenia dziecka. Szczegółowe zasady odbierania dziecka z Przedszkola zawarte są w Statucie Przedszkola.
7. Język i równe traktowanie
Podczas pobytu w przedszkolu do dziecka zwracamy się w uprzejmy sposób. Podczas komunikowania zwracamy się po imieniu.  Nie stosujemy etykietowania dzieci. Możliwości i ograniczenia dzieci są respektowane.
8. Zachowanie
Dzieci są wdrażane do przyjmowania odpowiedzialności za swoje działania poprzez ponoszenie konsekwencji własnego zachowania.  Dzieci są zapoznawane
z konsekwencjami konkretnych działań nieakceptowanych w przedszkolu. W Przedszkolu za zachowania i działania pożądane stosuje się nagrody w postaci: pochwał na forum grupy, pochwał w obecności opiekunów, nagrody w postaci drobiazgu np. naklejki, nagrody w postaci udostępnienia atrakcyjnej zabawki, gry, powierzanie atrakcyjnych zadań, promowanie w sposób przyjęty w danej grupie wychowanków.
9. Czynności higieniczne
W celu zapewnienia higienicznych i bezpiecznych warunków pobytu dziecka
w przedszkolu pracownicy przedszkola i dzieci noszą w pomieszczeniach obuwie zmienne. Do przedszkola przyprowadza się tylko zdrowe dzieci. W przedszkolu wdraża się dzieciom zasady higieny i dbania o zdrowie podczas zajęć tematycznych, czynności higienicznych. Na życzenie dziecka udziela się mu pomocy w czynnościach higieniczny

 

 Rozdział III
 

Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
 


§ 1

 


1. Pracownicy placówki zostali zapoznani i w ramach wykonywanych obowiązków  zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownicy (nauczyciele,
dyrektor) placówki podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania pomocy.
3. Pracownicy (wyznaczeni nauczyciele) monitorują sytuację dziecka.


 


    Rozdział IV
 

Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

§ 1

 

W przypadku uzyskania przez pracownika Przedszkola informacji, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania informacji Dyrektorowi Przedszkola.

                                                                                   § 2


1. Dyrektor Przedszkola wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa oraz informuje ich           o podejrzeniach.
2. Dyrektor Przedszkola sporządza opis sytuacji przedszkolnej i rodzinnej dziecka na
podstawie rozmów           z dzieckiem, nauczycielami, wychowawcą i rodzicami oraz plan pomocy dziecku.
3. Plan pomocy dziecku zawiera wskazania dotyczące:
a. podjęcia przez Przedszkole działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa,
w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
b. wsparcia, jakie instytucja zaoferuje dziecku;
c. skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeśli istnieje taka
potrzeba.

                                                                             § 3


1. W przypadkach bardziej skomplikowanych przypadków Dyrektor powołuje zespół interwencyjny, w skład, którego mogą wejść: wychowawca dziecka, dyrektor, inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu dziecka lub o dziecku (dalej jako: zespół interwencyjny).
2. Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku, spełniający wymogi określone
w § 4 pkt 3 Polityki, na podstawie opisu sporządzonego przez Dyrektora przedszkola oraz innych informacji, uzyskanych przez członków zespołu.
3. W przypadku, gdy krzywdzenie dziecka zgłosili opiekunowie dziecka, powołanie
zespołu jest obligatoryjne. Zespół interwencyjny wzywa opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji.  Ze spotkania zespół interwencyjny sporządza protokół.


                                                                                   § 4


1. Plan pomocy dziecku jest przedstawiany przez Dyrektora Przedszkola lub nauczyciela opiekunom dziecka    z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.
2. Dyrektor Przedszkola informuje opiekunów dziecka o obowiązku Przedszkola
zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd).
3. Po poinformowaniu opiekunów dziecka przez Dyrektora Przedszkola lub nauczyciela
– zgodnie z punktem poprzedzającym – Dyrektor Przedszkola składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/ policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich właściwego Sądu Rejonowego.
4. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji instytucji wskazanych w punkcie
poprzedzającym.
5. W przypadku, gdy  podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka,
a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.

                                                                                § 5


1. Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszej Polityki. Kartę załącza się do dokumentacji dziecka gromadzonych w Przedszkolu.
2. Wszyscy pracownicy Przedszkola i inne osoby, które w związku z wykonywaniem
obowiązków służbowych uzyskały informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

                                                                         Rozdział IV


Zasady ochrony danych osobowych dziecka

§ 1


1. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r.       o ochronie danych osobowych.
2. Pracownik Przedszkola ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych osobowych,
które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem.
3. Dane osobowe dziecka są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom
uprawnionym na  podstawie odrębnych przepisów.
4. Pracownik Przedszkola jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych dziecka
i udostępniania tych danych w ramach zespołu interdyscyplinarnego powołanego w trybie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

                                                                                   § 2


Pracownik Przedszkola może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację dziecka.
 

§ 3


1. Pracownik Przedszkola nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o dziecku ani jego opiekunie.
2. Pracownik Przedszkola, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może
skontaktować się z opiekunem dziecka i zapytać go o zgodę na podanie jego danych kontaktowych przedstawicielom mediów. W przypadku wyrażenia zgody, pracownik Przedszkola podaje przedstawicielowi mediów dane kontaktowe opiekuna dziecka.
3. Pracownik Przedszkola nie kontaktuje przedstawicieli mediów z dziećmi.
4. Pracownik Przedszkola nie wypowiada się w kontakcie z przedstawicielami mediów
o sprawie dziecka lub jego opiekuna. Zakaz ten dotyczy także sytuacji, gdy pracownik  Przedszkola jest przeświadczony, iż jego wypowiedź nie jest w żaden sposób utrwalona.
5. Pracownik Przedszkola, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może
wypowiedzieć się w kontakcie      z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego opiekuna - po wyrażeniu pisemnej zgody przez opiekuna dziecka.

                                                                             § 4


1. W celu realizacji materiału medialnego można udostępnić mediom wybrane pomieszczenie instytucji. Decyzję w sprawie udostępnienia pomieszczenia podejmuje Dyrektor Przedszkola.
2. Dyrektor Przedszkola, podejmując decyzję, o której mowa w poprzedzającym punkcie, 
poleca pracownikowi Przedszkola przygotować wybrane pomieszczenie w celu realizacji materiału medialnego w taki sposób, by uniemożliwić filmowanie przebywających na terenie Przedszkola dzieci.


Rozdział VI


Zasady ochrony wizerunku dziecka


                                                                             § 1


Przedszkole, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.

                                                                             § 2


1. Pracownikowi Przedszkola nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowania, fotografowania) na terenie placówki bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.
2. Opiekun dziecka wyraża pisemną zgodę na utrwalanie wizerunku dziecka podczas
pierwszego zebrania         z wychowawcą klasy.
3. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie,
krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekunów na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

                                                                            § 3


1. Upublicznianie przez pracownika szkoły wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-video) wymaga pisemnej zgody opiekuna dziecka.
2. Przed utrwaleniem wizerunku dziecka należy dziecko oraz opiekuna poinformować
o tym, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np. że  umieszczony zostanie na stronie internetowej w celach promocyjnych).
 

§4

 

Rodzice podpisują oświadczenie, że nie będą upubliczniać zdjęć, filmów nagranych na terenie przedszkola z udziałem dzieci, pracowników przedszkola oraz pozostałych rodziców.


                                                                      Rozdział VII


Monitoring stosowania Polityki

§ 1

1. Dyrektor Przedszkola wyznacza osobę odpowiedzialną za monitorowanie realizacji niniejszej Polityki           w Przedszkolu.
2. Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za 
monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszania Polityki oraz  za proponowane zmiany w Polityce.
3. Osoba, o której mowa w punkcie 1 niniejszego paragrafu, przeprowadza wśród
pracowników przedszkola, raz na rok, ankietę monitorującą poziom realizacji polityki. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 3 do niniejszej Polityki.
4. Osoba, o której mowa w punkcie 1 niniejszego paragrafu, dokonuje opracowania
ankiet wypełnionych przez pracowników Przedszkola i sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje dyrektorowi Przedszkola.
5. Dyrektor Przedszkola wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza
pracownikom Przedszkola nowe brzmienie Polityki


Rozdział VIII


Przepisy Końcowe
 


1. Polityka Wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników Przedszkola , w szczególności poprzez wywieszenie w miejscu ogłoszeń dla pracowników lub
poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną
3. Politykę ochrony dzieci udostępnia się rodzicom poprzez opublikowanie jej na stronie
internetowej Przedszkola.

 

 

WYTYCZNE DOTYCZĄCE PUBLIKOWANIA WIZERUNKÓW DZIECI

 


1. Podczas publikowania wizerunku dzieci należy ujawniać jak najmniej szczegółów  identyfikujących dzieci, ich miejsca zamieszkania, czy zainteresowania.
2. Rodzic/Opiekun prawny dziecka powinien wyrazić zgodę na wykorzystanie jego 
wizerunku.
3. Wymagana jest zgoda rodziców/opiekunów dziecka oraz informowanie o miejscu
i sposobie wykorzystania wizerunku dzieci.
5. Zdjęcia zamieszczane na stronie internetowej powinny być starannie
wyselekcjonowane.
6. Jeśli filmy wideo pochodzą z serwera placówki, to materiał ten może być pobierany,
  dlatego zaleca się korzystanie z niezależnego serwera.

1._polityka_ochrony_dzieci.docx

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Publiczne Nr 6 w Głogowie
    Przedszkole Publiczne Nr 6 w Głogowie, ul.Gustawa Morcinka 6
  • tel. fax 76/72-65-614
    tel. 76/72-65-615 - księgowość

Galeria zdjęć